Francja: ksiądz brutalnie zamordowany w kościele w Normandii

MTA4MHg0NjMhY3JvcHwweDUxOHgzOTIweDE2ODA,epa05441535
Dwóch mężczyzn uzbrojonych w noże wzięło we wtorek kilku zakładników w kościele w Normandii, na północy Francji. Brutalnie zabili księdza oraz ranili co najmniej jedną osobę. Policja zastrzeliła napastników. Sprawą zajmują się śledczy ds. terroryzmu.

Źródło policyjne powiedziało agencji Reutera, że wygląda na to, iż księdzu poderżnięto gardło. Według przedstawiciela władz, cytowanego przez agencję AFP, drugi zakładnik został ciężko ranny; walczy o życie w szpitalu.

Pałac Elizejski podał, że do miejscowości Saint-Etienne-du-Rouvray, gdzie doszło do ataku, udaje się prezydent Francois Hollande.

W kościele w położonej w pobliżu Rouen miejscowości dwaj napastnicy wzięli przed południem pięciu zakładników. Wtargnęli do kościoła podczas mszy. Portal dziennika “Le Figaro” pisał, że chodziło o księdza, dwie siostry zakonne oraz dwóch wiernych. Jednej z sióstr udało się uciec z kościoła i zawiadomić o tym, co dzieje się w środku.

Policja otoczyła świątynię. Dwaj napastnicy zostali zastrzeleni podczas operacji policyjnej. Cały dramat trwał około 40 minut.

Premier Francji Manuel Valls oświadczył na Twitterze, że Francja będzie zwarta w obliczu tego “barbarzyńskiego ataku” na kościół w Saint-Etienne-du-Rouvray. “Cała Francja i wszyscy katolicy są  wstrząśnięci” – napisał premier.

Do incydentu doszło w czasie, gdy Francja jest w stanie najwyższej gotowości po serii zamachów. Do ostatniego doszło 14 lipca, gdy zamachowiec podczas obchodów święta narodowego staranował ciężarówką tłum na miejskiej promenadzie i zabił 84 osoby.

Za atakiem w kościele w Normandii stoi Państwo Islamskie

 

Za wtorkowym atakiem w kościele w Normandii i śmiercią katolickiego księdza stoi Państwo Islamskie (IS) – powiedział prezydent Francji Francois Hollande. Wzięcie zakładników w kościele określił jako “podły zamach terrorystyczny”.

“Dwóch terrorystów powoływało się na Daesz”, arabski akronim IS – powiedział Hollande.

Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) oświadczyła, że wtorkowy atak na kościół w Normandii przeprowadziło jej “dwóch żołnierzy” – podała powiązana z dżihadystami agencja prasowa Amak.

Abp Rouen o zabójstwie księdza: stała się podłość

 

Arcybiskup Rouen Dominique Lebrun potwierdził tożsamość księdza zamordowanego we wtorek w kościele w jego archidiecezji w Normandii. Ofiara to 84-letni Jaques Hamel. “Stała się podłość” – powiedział arcybiskup. Mordu dokonali dżihadyści z Państwa Islamskiego.

“Wołam do Boga ze wszystkimi ludźmi dobrej woli. Zapraszam wszystkich niewierzących, aby przyłączyli się do tego wołania. Kościół katolicki nie ma innej broni poza modlitwą i braterstwem między ludźmi” – oświadczył abp Lebrun, który przybył do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży wraz z grupą młodych ludzi ze swojej diecezji.

 

Hierarcha podkreślił, że jest z młodymi ludźmi, którzy “chcą budować cywilizację miłości”. Poinformował, że wraca po południu do Francji. “Moją powinnością jest być z moją zszokowaną wspólnotą. Nawet jeśli mam wrażenie, że opuszczam też zszokowanych młodych ludzi. Lecz oni są w towarzystwie dziesiątków innych księży” – dodał.

 

Przypominając, że Światowe Dni Młodzieży toczą się wokół tematu miłosierdzia, arcybiskup Lebrun powiedział: “Nie będziemy chwytać za broń. Będziemy się modlić i postaramy się kochać tak, jak nas nauczał Jezus”. “Braterstwo między ludźmi jest właściwą odpowiedzią na terroryzm, odpowiedzią na przemoc” – podkreślił. (PAP)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*