Za półtora roku będzie można kupić robota w cenie plazmowego telewizora

MTA4MHg0NjMhY3JvcHwweDI0OHgzMDAweDEyODY,24808186_24808067
R1 to pierwszy robot przeznaczony do masowej produkcji. Sto pierwszych egzemplarzy ma kosztować 25 tys. euro, następne – tyle co telewizor plazmowy. R1 pomoże w obowiązkach domowych, przyniesie kawę, czy poda pilota.

Robot powstał we Włoszech w Instytucie Technologii w Genui. “Stopniowo przebywając coraz dłużej z nami robot zapamięta wszystko, co robimy i w czym ma pomagać”- skomentowali twórcy R1.

Robot w połowie został wyprodukowany z plastiku, ma 125 cm wzrostu, a na końcu rąk szczypce mające umożliwić mu trzymanie przedmiotów. Waży 50 kg, w miejsce nóg wstawiono kółka poruszające się z prędkością 2 km na godz. Zamiast twarzy jest ciemny wyświetlacz, na którym pokazują się emotikonki. Trzy komputery znajdujące się w środku mają kierować jego zdolnościami. Nowe będzie zdobywał poprzez aktualizacje przez Internet. Jego bateria starcza na 3 godziny, a naładować go można włączając wtyczkę do kontaktu.

 

Najpóźniej za półtora roku będzie można zakupić robota w cenie stosunkowo niewielkiej: koszt ma wynosić tyle, co zakup telewizora plazmowego.

 

Robot został zaprojektowany tak, aby bez problemu wchodzić w interakcje z ludźmi, nie wywołując u nich przy tym strachu, czy niepokoju. Nad jego zewnętrzną konstrukcją pracowała grupa psychologów.(PAP Life)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*