Norweg Sundby z powodu leku na astmę stracił Kryształową Kulę

MTA4MHg0NjMhY3JvcHwweDEyN3gyNDU1eDEwNTI,24805804_24805781
Norweg Martin Johnsrud Sundby stosował w nieodpowiedni sposób lekarstwa na astmę w sezonie 2014/15. W wyniku tego odebrano mu zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biegach narciarskich oraz w cyklu Tour de Ski.

Biegacz został również od 11 lipca zawieszony na dwa miesiące.

Wiadomość została przekazana mediom podczas konferencji prasowej zwołanej w środę przez norweską federację narciarską (NSF). Poinformowano, że Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) przyznał rację Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), której zdaniem Sundby złamał regulamin stosowania preparatu ventolin.

Narciarz miał pozwolenie na jego zażywanie w dawkach do 1600 miligramów, lecz w dwóch przypadkach były one wyższe. Dotyczy to zawodów PŚ 13 grudnia w Davos i po piątym etapie Tour de Ski 8 stycznia w Dobbiaco w sezonie 2014/2015. W efekcie odebrano mu zwycięstwa w klasyfikacji generalnych TdS i PŚ, na rzecz odpowiednio Norwega Pettera Northuga i Szwajcara Dario Cologny.

 

NSF podkreśliła jednak, że biegacz jest niewinny. Preparat był podawany przez lekarza reprezentacji i dlatego NSF poniesie konsekwencje finansowe. Za biegacza zwróci FIS premie w wysokości 1,1 miliona koron (500 tys. złotych).

 

“Ponosimy całkowitą odpowiedzialność” – podkreślił prezes NSF Erik Roeste.

 

Sundby Kryształową Kulę wywalczył także w sezonach 2013/14 i 2015/16.

 

Zbigniew Kuczyński (PAP)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*